Piszą o nas – Konstrukcje stalowe

30.06.2025

Piszą o nas – Konstrukcje stalowe

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że w branżowej prasie – „Konstrukcje stalowe”, nr 2 (czerwiec) 2025, pojawił się artykuł dotyczący naszej firmy. Jego treść prezentujemy poniżej.

Rozwiązania technologiczne dostosowane do indywidualnych potrzeb produkcyjnych

Już na początku swej działalności założona w Hamburgu w 1992 r, firma HEG Hamburger Export GroBhandels GmbH zwróciła uwagę na nasz rynek, stając się jedynym w Polsce autoryzowanym przedstawicielem znanych europejskich producentów maszyn i urzadzeń do obróbki stali, oferując także fachową obsługę w zakresie sprzedaży maszyn i urządzeń dla przemysłu ciężkiego.

W 2002 r. firma HEG przeniosła swoja siedzibę do Szczecina, prowadząc dalej działalności na terenie Polski. – Przeniesienie siedziby głównej do Szczecina było odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy oczekiwali, że będę mieć swojego partnera oraz serwis w Polsce – mówi Mariusz Myśliwiec, właściciel.
Firma specjalizuje się w doborze rozwiązań technologicznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb produkcyjnych danego zakładu – od pojedynczych maszyn do wysoko-wydajnych zintegrowanych linii produkcyjnych.
Wśród swoistych kamieni milowych w ponad 30-letniej historii firmy należy wspomnieć o instalacji w latach 90. ub.w. pierwszej w Polsce kompletnej linii ze sterowaniem CNC do prefabrykacji rurociągów w przemyśle stoczniowym (była to również pierwsza tak zautomatyzowana linia w Europie). Rozpoczęcie współpracy z producentami takimi jak Pemamek, HGG Profiling i Transfluid pozwoliło na rozszerzenie wachlarza produktów i zdobycie doświadczenia we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań na rynek polski. Ważnym wydarzeniem było wejście Polski do Unii Europejskiej. Dostępność funduszy europejskich oraz otworzenie rynku pracy i towarów wpłynęły na wzrost świadomości klientów na temat konieczności oraz korzyści płynących z automatyzacji i robotyzacji produkcji.

Dzisiaj firma adresuje swoja ofertę do dużych, średnich, małych i mikro przedsiębiorstw. Podstawę asortymentu produktu stanowią m.in. obrotniki i manipulatory spawalnicze, słupowysięgniki i linie do spawania blachownic, linie do spawania blachownic, linie montażowe do spawania rur i zbiorników, roboty do spawania oraz cięcia 3D profili i rur, walcarki do blach, giętarki do rur i profili, urządzenia do formowania końców rur, próżniowe urządzenia podnośne oraz hydrauliczne prasy poziome, wycinarki laserowe i plazmowe oraz urządzenia do przygotowania krawędzi pod spawanie. Ich odbiorcami są przedsiębiorstwa działające m.in. w takich branżach, jak przemysł stoczniowy i offshore, zbrojeniowy, hutniczy, ciężki, samochodowy, konstrukcji stalowych, pojazdy szynowe oraz energetyka wiatrowa.

– Naszym klientom proponujemy najwyższej jakości maszyny do obróbki metalu renomowanych producentów, jak: HGG Profiling (maszyny do plazmowego cięcia 3D rur i profil), PEMA (urządzenia i linie do automatyzacji i robotyzacji procesów spawania), Stierli-Bieger (poziome prasy hydrauliczne do gięcia płaskowników, rur, kątowników, profili zamkniętych i prętów oraz giętarki do profili), TII SCHEUERLE (samobieżne modułowe pojazdy transportowe – SPMT), Transfluid (giętarki i maszyny do cięcia oraz formowania końców rur), spełniające oczekiwania kupującego i Tecoi (wycinarki laserowe i plazmowe oraz urządzenia do przygotowania krawędzi pod spawanie). Firma współpracuje również na zasadzie „case to case” z producentami wielu innych maszyn, aby móc sprostać wszystkim potrzebom klientów – precyzuje Mariusz Myśliwiec. – Ostatnie lata przyniosły nam wiele interesujących realizacji dla klientów, którzy poszukiwali skutecznych rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb. Są to m.in.: Baltic Towers: Pema – linie montażowe i słupowysięgniki do wydajnego montażu i spawania sekcji wież wiatrowych o średnicy do 11 m i masie do 500 t; PGZ Stocznia Wojenna: HGG Profiling – zrobotyzowana linia do cięcia plazmowego 3D profili PCL 600 zintegrowana z urządzeniem do czyszczenia krawędzi. Pema – portale zrobotyzowane spawalnicze do mikro paneli, sekcji płaskich i bloków przestrzennych, z systemem skanowania przyspieszającym programowanie bez potrzeby posiadania modelu 3D; Kersten: Pema – stanowisko z słupowysiegnikiem i zestawem obrotników rolkowych do wydajnego spawania obwodowego i wzdłużnego rur i blach łukiem krytym. Transfluid – trzpieniowa giętarka hydrauliczna DB 2090-3A-CNC ze sterowaniem CNC, przeznaczona do precyzyjnego gięcia rur o dużych średnicach; Tarkon: Pema – dwa stanowiska zrobotyzowane do spawania z systemem laserowego skanowania rzeczywistej geometrii rowka, umożliwiający adaptacyjne, wielościegowe spawanie grubych elementów. Dwuprocesowy słupowysięgnik spawalniczy umożliwiający spawanie metodą MIG/MAG i SAW; Mostostal Pomorze: HGG Profiling – wysokowydajne urządzenie do cięcia plazmowego 3D rur i profili zamkniętych MPC 450; Energop: Transfluid – trzpieniowa giętarka hydrauliczna DB 40220-3A-CNC ze sterowaniem CNC, umożliwiająca precyzyjne gięcie rur o dużych średnicach. HGG – urządzenie do cięcia 3D gazem i plazma rur PC 600. Kyoung Dong – stacjonarne urządzenie do ukosowania rur i kolanek Tube 800 CNC; Dabi: Tecoi – wypalarka plazmowa THOR wyposażona w głowicę 3D umożliwiającą precyzyjne cięcie blach, łączy technologię plazmową z frezowaniem i wierceniem o maksymalnej średnicy 125 mm; Crist – zrobotyzowane urządzenie do cięcia plazmowego 3D profili o maksymalne} wielkości 1220 x 430 mm RPC 1200.

W obszarze konstrukcji stalowych z dumą prezentujemy nasze nowatorskie podejście i zaangażowanie w rewolucję przemysłową – podkreśla właściciel firmy. – Współpracujemy z producentami o wieloletnich tradycjach, liczącymi ponad 30., a nawet 60 lat, co pozwoliło im na zdobycie bezcennego doświadczenia, dzięki któremu jesteśmy pionierami nowatorskich rozwiązań. Wyznaczają one nowe standardy jakości w produkcji konstrukcji stalowych. Nasze zaawansowane maszyny to nie tylko narzędzia, to technologiczna filozofia, która kształtuje przyszłość branży.

Walcarki do blach o szerokim zakresie obrabianych grubości pozwalają na dostosowanie się do zróżnicowanych potrzeb projektowych. Giętarki do rur oraz urządzenia do formowania końców rur zapewniają powtarzalność i wysoką precyzję wykonania. Technologia cięcia 2D oraz 3D plazma i gazem rur i profil, a także robotyzacja i automatyzacja spawania, zwiększają efektywność i gwarantują powtarzalność procesów na najwyższym poziomie. Systemy planowania rozkroju, symulacji spawania i optymalizacji procesów, minimalizują czas produkcji, optymalizują zużycie materiałów oraz redukują odpady.

– Największym zainteresowaniem cieszą sig urządzenia pozwalające na automatyzację i robotyzację produkcji oraz wdrożenie rozwiązań związanych z Przemysłem 4.0. – wyjaśnia Mariusz Myśliwiec. – Związane jest to zarówno z rosnącq świadomością naszych klientów na temat korzyści związanych z automatyzacją i robotyzacja oraz rosnącymi kosztami wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Oczywiście pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na kondycję firmy. – Okres pandemii wymusił na nas inne sposoby komunikacji z klientem, lecz konieczność wdrażania ograniczeń związanych z zachowaniem dystansu w zakładach pracy, stała się dla wielu firm impulsem do podjęcia działań w kierunku automatyzacji i robotyzacji. Wojna w Ukrainie wpłynęła na cały rynek konstrukcji stalowych głównie ze względu na nagłe i nieprzewidywane wzrosty cen stali, co wpłynęło na zwrócenie się ku rozwiązaniom pozwalającym na optymalne wykorzystanie materiału, takim jak np. planowanie rozkroju w maszynach HGG Profling i Tecoi.

W 2024 r. szczeciński HEG uczestniczył w międzynarodowych targach Tube w Dusseldorfie, ILA w Berlinie, SMM w Hamburgu, WindEnergy w Hamburgu, InnoTrans w Berlinie, EuroBlech w Hanowerze, ITM Industry Europe w Poznaniu, a także był, wraz z firmami HGG i Pema, współorganizatorem Dni Otwartych „Cutting Meets Welding” poświęconych rozwiązaniom dedykowanym zaawansowanej automatyzacji cięcia i spawania, które odbyły się w siedzibie firmy HGG w Holandii.

– Obecność na targach to dla nas okazja do spotkania stałych klientéw, możliwość nawiązania nowych kontaktów oraz zaprezentowania najnowszych rozwiązań – mówi Mariusz Myśliwiec. I zdradza, że 2025 r. poza targami STOM Przemysłowa Wiosna w Kielcach i WindEurope w Kopenhadze, planuje jeszcze udział w Schweissen und Schneiden w Essen oraz BlechExpo w Stuttgardzie. Planowane są również dedykowane wizyty referencyjne u klientów, które łączą prezentację maszyn oraz spotkania B2B.

źródło: Konstrukcje stalowe”, nr 2 (czerwiec) 2025, autor tekstu: Jerzy Bojanowicz

Powrót do listy aktualności

Należymy do

Zaufali nam

Nasi producenci

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności