Ważne spotkanie PFTM
28.05.2025

Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że w maju odbyło się spotkanie, w którym jako członek PFTM braliśmy udział. Na bazie spotkania powstał artykuł, którego treść prezentujemy poniżej.
W zeszłym tygodniu odbyło się kolejne, pierwsze w tym roku spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich. Członkowie oraz goście mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak rozwija się PGZ Stocznia Wojenna, ale także porozmawiać o planach i pomysłach na drugą połowę roku.
Polskie Forum Technologii Morskich to związek przedsiębiorców związanych z branżą morską. Należy do niego już ponad 70 przedsiębiorstw. Ich reprezentanci spotykają się kilka razy w roku w ramach cyklu „Razem robimy biznes”, by rozmawiać o możliwościach wspólnej promocji oraz realizacji projektów. Często spotkania te połączone są z wizytami studyjnymi w instytucjach powiązanych z branżą.
Nie inaczej było podczas pierwszego w tym roku spotkania PFTM. Goście zostali zaproszeni na wizytę studyjną w PGZ Stoczni Wojennej – stoczni, która w ostatnich miesiącach przechodzi radykalną metamorfozę, znacząco zwiększając swoje możliwości produkcyjne. Uczestnicy mieli okazję na własne oczy obejrzeć nowe inwestycje na terenie stoczni, w tym halę kadłubową, w której trwają już zaawansowane prace nad budową pierwszej fregaty w ramach programu „Miecznik”.
Po stoczni członków PFTM oprowadził jej prezes Marcin Ryngwelski. Opowiadał o nowych możliwościach i przedstawiał plany na kolejne lata.

– Specjalnie pokazaliśmy branży stoczniowej i PFTM-owi to miejsce, żeby po pierwsze każdy zauważył, że to ma sens, a po drugie, że to się naprawdę dzieje. To nie są tylko wizualizacje, to nie są tylko plany, to nie są marzenia. Marzenia były kiedyś, dzisiaj one są przekute w metal – mówił o realizowanych w stoczni inwestycjach Ryngwelski. – Stocznia przechodzi nieprawdopodobną transformację i tak naprawdę staje się kluczowym miejscem dla obronności państwa pod względem gospodarki morskiej.
– Myślę, że to bardzo interesująca wizyta, bardzo interesujące spotkanie, które pokazuje zupełnie nowy potencjał PGZ Stoczni Wojennej, jak i świetną współpracę między Stocznią Wojenną a innymi stoczniami, jak stocznia CRIST czy stocznia Stal Complex i budujący się nowy potencjał stoczniowy w Gdyni – dodaje Mateusz Kowalewski, prezes PFTM.
Kolejnym punktem programu była część prezentacyjna, która odbyła się w gmachu biblioteki Akademii Marynarki Wojennej. Tam członkowie i goście PFTM mieli okazję do zapoznania się z kilkoma prezentacjami. Rozpoczął Marcin Ryngwelski z PGZ Stoczni Wojennej, który jeszcze raz opowiedział o realizowanych inwestycjach. Jak mówił, stocznia obecnie zatrudnia 800 osób, ale codziennie wraz z kooperantami na terenie pojawia się ok. 1200 osób. Kiedy realizacja programu „Miecznik” wejdzie w decydującą fazę, zatrudnienie wzrośnie do łącznie 1500 osób. Przy „Mieczniku”, ze względu na fakt, że jest to projekt koncesjonowany i o charakterze strategicznym, mogą pracować jedynie obywatele Polski. Aby wyprzedzić ewentualne problemy ze znalezieniem odpowiednio przygotowanych kadr, PGZ Stocznia Wojenna rozpoczęła współpracę z sektorem szkolnictwa, między innymi kooperując przy uruchomieniu kierunku Technologiczne wsparcie budowy okrętów w Akademii Marynarki Wojennej.
Prezes stoczni opowiedział także o budowanym centrum logistyczno-magazynowym, które powstaje w zgodzie z wytycznymi i standardami NATO. Marcin Ryngwelski opowiadał także, czego jego zdaniem powinny dotyczyć kolejne projekty budowy jednostek dla Marynarki Wojennej RP. Stwierdził, że po zakończeniu aktualnych programów zaistnieje potrzeba budowy m.in. dużych okrętów zaopatrzeniowych i mniejszych supplierów.
Prezes zapowiedział także Paradę Stoczniowca, która zaplanowana została na 29 czerwca, a ma przejść ulicą Świętojańską w Gdyni aż na Skwer Kościuszki i przypomnieć Gdynianom, jak ważnym sektorem jest przemysł stoczniowy.

Aleksandra Ohl z PŻB Offshore streściła działania spółki, której przewodzi. Jak opowiadała, firma już bierze udział w różnych przetargach na usługi offshore wraz z partnerami konsorcjalnymi. Są także pierwsze kontrakty dotyczące wykorzystania jednostek CTV, realizowane za granicą wespół z BOTA Green Offshore. Ohl opowiedziała, że spółka jeszcze w tym roku planuje pozyskać używane CTV, ale także rozpocząć budowę nowej jednostki tego typu w stoczni Wulkan w Szczecinie. Docelowo PŻB Offshore planuje posiadanie także jednostek dozorowych, w tym autonomicznych i półautonomicznych, oraz Service Operation Vessels. Aktualny pozostaje także projekt przerobienia jednego z promów PŻB na floatel dla pracowników obsługujących morskie farmy wiatrowe.
– Bardzo się cieszymy, że możemy być członkiem Polskiego Forum Technologii Morskich – mówi Aleksandra Ohl, prezes PŻB Offshore. – Chcemy stanowić istotny element, który buduje potencjał wśród polskich przedsiębiorców i widzimy siebie także jako platformę do wspólnej wymiany doświadczeń, ale też do zapraszania do współpracy.
W dalszej części spotkania głos przejął Mateusz Kowalewski, prezes PFTM. Podsumował on działanie organizacji w 2024 roku, a także powitał sześciu nowych członków. Zapowiedział także plan na pozostałą część 2025 roku.

– Podczas prezentacji przedstawiłem również plany PFTM-u na 2025 rok i kolejne lata. Do najważniejszych z nich należy nasza nowa aktywność w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Złożyliśmy pierwszy wniosek na dofinansowanie PFTM w ramach działalności związanej z organizacją konferencji, z organizacją stoisk targowych, które planujemy – relacjonuje Mateusz Kowalewski. – Przedstawiłem też nasze plany, jeśli chodzi o udział w wydarzeniach w najbliższym czasie. Myślę, że warto tu podkreślić potencjalne stoiska PFTM z naszymi partnerami na targach SMM w Mombaju. Jeśli zdobędziemy wystarczającą ilość zainteresowanych, to zorganizujemy tam stoisko. Kolejną wspólną aktywnością członków PFTM będzie duże stoisko w postaci blisko 50-metrowej wyspy na targach BaltExpo. Chcemy się tam wystawić z minimum 6 -7 członkami i zorganizować szereg aktywności podczas tej imprezy. Kolejną planowaną aktywnością PFTM jest możliwość organizacji stoiska na wspólnej przestrzeni z naszymi członkami na targach Europort Rotterdam, które odbywają się w listopadzie – podsumował prezes PFTM.
źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/kolejne-spotkanie-pftm-wizyta-w-pgz-stoczni-wojennej-i-nowe-inicjatywy-85319